Енергетичні напої стали невідʼмною частиною нашого життя. Вони надають додаткову енергію організму та допомагають залишатися в тонусі навіть після важкого дня. Проте, багато експертів вважають, що енергетичні напої несуть лише шкоду для фізичного таа психічного здоровʼя людини. Так чи можна вживати енергетичні напої та яку дію вони чинять на людський організм, розповімо у нашій статті.
Склад енергетичного напою
Перед тим як розібратися, чи можна вживати енергетичні напої, варто дізнатися їх склад. Звичайно, що кожен бренд виробляє напій з індивідуальним складом, проте основні компоненти зазвичай залишаються однаковими.
Компонент | Дія на організм |
Кофеїн | Є основним компонентом більшості енергетичних напоїв. Стимулює центральну нервову систему, надаючи бадьорість та підвищену увагу |
Цукор | В енергетичних напоїв найчастіше присутня велика кількість цукру, що надає енергію та поліпшує смак. |
Таурин | Амінокислота, що відповідає за підвищення енергії та витривалості |
Вітаміни групи В | Здебільшого в енергетичні напої додають вітаміни В6, В12 та ніацин, що впливають на енергетичний обмін. |
Екстракти рослин | Деякі енергетичні напої містять такі екстракти як гуарана чи женьшень, що мають стимулюючий ефект. |
Амінокислоти | Екстракт зеленого чаю або L-карнітин часто використовуються в енергетиках для впливу на енергетичний обмін. |
Вода | Є основним компонентом всіх енергетичних напоїв, зменшуючи концентрацію інших додатків. |
Як енергетичний напій діє на організм
Випиваючи “напій бадьорості” всі вищезгадані компоненти починають активно взаємодіяти з нашим організмом. Основним стимулятором виступає кофеїн, що блокує дію аденозину та нейромедіатора, які сприяють втомленню та релаксації. Крім того, кофеїн та великий вміст цукру активізує симпатичну нервову систему, що підвищує кровʼяний тиск та збільшує серцевий ритм. Тому люди, які вживають багато енергетичних напоїв часто можуть помітити збільшене серцебиття. Також, підвищується рівень адреналіну в крові та розширюються бронхи, що полегшує дихання. Через велику концентрацію інгредієнтів, що збуджують організм, людина набуває гарного настрою та відчуває прилив енергії.
Чому шкідливо вживати енергетичні напої
Незважаючи на гарне самопочуття людини після вживання енергетичного напою, він вважається надзвичайно шкідливим для нашого здоровʼя. На це вказують наступні фактори:
- Велика кількість цукру. Високий вміст цукру чинить згубну дію на людину, збільшуючи ризик різноманітних захворювань. Регулярно вживаючи енергетики, вам загрожує розвиток цукрового діабету типу 2, ожиріння, захворювання печінки та збільшення запальних процесів. Також поєднання великої кількості цукру з кофеїном з часом може викликати адреналіновий стрес.
- Ризик хвороби серця. Через велику кількість стимуляторів, що потрапляють в організм, відбувається додаткове навантаження на серце. Систематичне споживання енергетичних напоїв збільшує ризик різних хвороб серця, що несуть за собою тяжкі ускладнення.
- Тривожність та безсоння. Постійне вживання підсилювачів енергії, приносить великий стрес для нервової системи. За цим спостерігається підвищення тривожності та проблеми зі сном.
- Шкода для зубів. Висока кислотність та багато цукру має шкідливий вплив на зуби. Систематичне вживання енергетика відображається у швидкому розвитку карієсу та виникненні пожовтіння на зубах.
- Виникнення залежності. Регулярне споживання стимуляторів призводить до залежності від них. Людина не відчуває себе повноцінно та жваво без цих компонентів та постійно потребує їх. Це несе серйозний вплив на психічний стан та здоровʼя.
Отже, енергетичні напої надають сили та енергію для людського організму, одночасно завдаючи йому шкоди. Вживаючи їх зрідка, ви не нанесете великого ураження своєму здоровʼю, однак, варто памʼятати про індивідуальні особливості кожного з нас. Якщо у вас виникають сумніви або скарги, рекомендуємо звернутися до лікаря.
Питання-відповіді
Основними складниками є кофеїн, цукор, амінокислоти та вода.
Енергетичний напій дає сили та підвищує ефективність, однак для здоровʼя несе лише згубну дію.
Чудовою альтернативою стануть фрукти, зелений чай та кокосова вода, що надають додаткову енергію та є цілком корисними.